Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor Argeș s-au sesizat din oficiu după apariția unor imagini și informații în mediul online care indicau abandonarea mai multor animale pe un teren viran.
În urma verificărilor efectuate, oamenii legii au identificat o femeie în vârstă de 73 de ani, din municipiul Pitești, care, împreună cu o altă persoană, ar fi abandonat șase exemplare feline.
Ca urmare a celor constatate, femeia a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 3.000 de lei, în conformitate cu prevederile Legii nr. 205/2004 privind protecția animalelor. Polițiștii reamintesc că abandonarea animalelor reprezintă o faptă sancționată de lege și îi îndeamnă pe cetățeni să sesizeze autoritățile ori de câte ori observă astfel de situații.












