A intrat intenționat cu mașina într-un zid din beton după ce s-a certat cu iubitul

0
accident

O tânără de 24 de ani a provocat un grav accident rutier, marți după-amiază, pe DN 17, în apropierea variantei de ocolire VO2P din județul Suceava. Potrivit anchetatorilor, aceasta ar fi intrat intenționat cu mașina într-un zid de beton, după ce ar fi fost părăsită de iubit.

catena

Accidentul s-a produs în jurul orei 15:30, pe raza comunei Șcheia. Tânăra conducea un autoturism Volkswagen Passat și, conform polițiștilor, nu a urmat traseul drumului, lovind frontal zidul de susținere al șoselei de centură, fără să frâneze. În urma impactului violent, șoferița a suferit mai multe leziuni și a fost transportată de urgență la Spitalul Clinic Județean Suceava. Medicii au diagnosticat-o cu traumatism cranio-cerebral și contuzie cervicală.

Verificările efectuate de polițiști au arătat că femeia consumase alcool înainte de a urca la volan. Aparatul etilotest a indicat o alcoolemie de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Potrivit publicației Glasul Sucevei, tânăra le-ar fi spus polițiștilor că a provocat accidentul intenționat, pe fondul unei suferințe emoționale cauzate de despărțirea recentă de partener.

Polițiștii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, ancheta urmând să stabilească toate circumstanțele producerii incidentului.
Sursa Foto: Libertatea

catena