În această dimineață, în juriul orei 08:30, polițiștii din Câmpulung au fost sesizați cu privire la un eveniment rutier, la Stoenești, în cadrul căruia un autoturism a intrat în coliziune cu un cap de pod.
Din verificările preliminare s-a stabilit că un bărbat de 46 de ani, din Bălilești, care conducea un autoturism pe raza comunei Stoenești îndreptându-se către Cetățeni, posibil pe fondul altor preocupări a părăsit partea carosabilă spre dreapta, intrând în coliziune cu un podeț din beton.
În urma impactului au suferit leziuni un bărbat de 80 de ani, pasager dreapta față, precum și o femeie de 81 de ani, pasager spate, ambii fiind transportați la spital. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând că nu a consumat alcool.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, iar cercetările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul rutier a avut loc.













