Un grav accident petrecut în comuna Dumbrăvița, în apropiere de Timișoara, a șocat comunitatea locală. Un băiat de doar 14 ani se află în stare critică, după ce a pierdut controlul trotinetei electrice pe care o conducea și a fost proiectat violent pe carosabil.
Potrivit informațiilor apărute în presa națională, adolescentul a suferit traumatisme extrem de grave la nivelul capului și este internat în comă, sub supraveghere medicală strictă. Reprezentanții Școala Gimnazială Dumbrăvița au transmis un mesaj emoționant după producerea accidentului.
„Cu profundă tristeţe şi cu inima grea, vă aducem la cunoştinţă tragicul eveniment petrecut ieri, în jurul prânzului, în care a fost implicat unul dintre elevii noştri, în vârstă de 14 ani”, au precizat reprezentanții unității de învățământ.

Potrivit acestora, băiatul plecase din incinta școlii împreună cu mai mulți colegi și se deplasa cu trotineta electrică într-o zonă apropiată, când, din motive încă neclare, a pierdut controlul vehiculului. „Copilul a pierdut controlul trotinetei şi a fost proiectat violent pe carosabil, suferind un impact extrem de puternic la nivelul capului”, au transmis oficialii școlii. Medicii au constatat leziuni severe ale trunchiului cerebral, iar prognosticul rămâne rezervat.
Cazul readuce în atenție pericolele utilizării trotinetelor electrice de către minori și necesitatea respectării măsurilor de siguranță, în special purtarea căștii de protecție și circulația în zone sigure.












