Au venit rezultatele de la INML! Se știe ce afecțiune avea Sara și de ce nu trebuia să i se facă anestezie

0
fetiță moartă la stomatolog

Ancheta în cazul Sarei, fetița de 2 ani care a murit după o anestezie făcută la o clinică dentară din București, este în plină desfășurare. Încă sunt strânse probe la dosar și mai au loc audieri. Între timp au ajuns și rezultatele de la INML, de la autopsie. Părinții, care sunt de fel din Argeș, au aflat ce fel de afecțiune cronică, patologică, avea fetița lor în corp, și despre care nu știau. Conform medicilor de la INML, micuța Sara suferea de o inflamație cronică, ce îi afectase mai multe organe: splină, pancreas, ficat și intestin, dar fără a fi constatată prezența vreunui virus.
Ei bine, odată cu injectarea anestezicului, inflamația s-a agravat rapid, în doar câteva minute, acest lucru provocându-i fetiței 3 stopuri cardio-respiratorii, dintre care ultimul i-a fost fatal.

catena
catena