Chef în Pitești încheiat cu amenzi! 11 minori prinși că beau alcool într-un local

0
petrecere

În noaptea de 15 spre 16 mai, polițiștii din cadrul Secției 4 Pitești, împreună cu polițiști din cadrul Serviciul Criminalistic Argeș, însoțiți de câinele de serviciu cu specializare în detectarea substanțelor psihoactive, au efectuat verificări la sediul unui agent economic de pe raza de competență unde se desfășura un eveniment privat.
În timpul verificărilor, polițiștii au depistat 11 minori cu vârste de 16 și 17 ani, care consumau băuturi alcoolice în incinta localului.

catena

În aceste împrejurări, cei 11 minori au fost sancționați contravențional, cu amenzi în valoare totală de 1.900 de lei.
De asemenea, din verificări a rezultat că băuturile au fost comercializate de barmanul unității, care nu a respectat obligația de a verifica împlinirea vârstei de 18 ani a cumpărătorului, fapt pentru care a fost sancționat cu amendă în valoare de 10.000 de lei.

 

catena