Echipa pirotehnică din cadrul ISU Argeș a desfăşurat marți, 19 mai, o misiune de distrugere controlată a muniţiei descoperite în județul Argeș, provenită din perioada celor două războaie mondiale.
A fost prima acțiune de acest fel organizată în anul 2026, într-un poligon special amenajat, în comuna Suseni. În cadrul misiunii au fost distruse bombe aruncător exploziv de calibrul 50 mm, bombă aruncător de calibrul 120 mm, fără focos, fără stabilizator, proiectiv exploziv fără focos, de calibrul 76.2 mm și proiectil exploziv de calibrul 105 mm.
Pentru desfășurarea intervenției în condiții de siguranță, la fața locului au fost mobilizate o autospecială de stingere cu apă și spumă, precum și un echipaj SMURD de prim ajutor calificat, care au asigurat măsurile specifice de prevenire și stingere a incendiilor, respectiv acordarea asistenței medicale, dacă situația ar fi impus-o. Totodată, un echipaj al Inspectoratului de Poliție Județean Argeș a fost prezent pentru restricționarea traficului și menținerea siguranței în zona poligonului, iar un echipaj de jandarmi a asigurat paza perimetrului. Misiunea s-a desfășurat fără incidente.













