Echipa de baschet a Piteștiului, cea mai mare medie de spectatori la finalul turului Ligii Naționale

0

Prima etapă a anului 2026 și ultima a turului de sezon din Liga Națională de Baschet Masculin a luat sfârșit luni, 5 ianuarie, după victoriile obținute cu mari emoții de CS Vâlcea 1924 și FC Argeș Pitești în deplasare. Nu mai puțin de șase dintre cele șapte meciuri din această rundă au fost adjudecate de cluburile oaspete.

catena

La finalul primei jumătăți a sezonului 2025/26 din campionatul României, baschet.ro a realizat un material în care vă prezintă meciurile care au adunat cei mai muți spectatori, etapele care au strâns cei mai mulți spectatori, dar și echipele care au adunat cei mai mulți fani la fiecare meci.

FC Argeș Pitești se poate mândri cu cea mai mare medie de spectatori în primele 15 etape ale Ligii Naționale, înregistrând 1.773 spectatori/meci. Ei sunt urmați de CSM Oradea, care a adunat cu aproape 500 de suporteri mai puțin, 1.306/meci, în timp ce CSU Sibiu completează podiumul cu o medie de 1.137 de fani.

La polul opus, CSM Galați se află pe ultima poziție, strângând în medie 200 de spectatori la fiecare meci. CSO Voluntari ocupă penultimul loc și a adunat cu 20 de fani mai mulți decât clubul de la malul Dunării, 220/meci. Nu în ultimul rând, Corona Brașov dezamăgește cu 246 suporteri/meci.

 

catena