Grindeanu: PSD nu a încălcat protocolul de coaliție și va decide până la jumătatea lunii ianuarie dacă rămâne la guvernare

0
sorin grindeanu

Sorin Grindeanu a respins categoric acuzațiile potrivit cărora PSD ar fi încălcat protocolul de coaliție, prin faptul că a susținut moțiunea împotriva ministrului mediului. El a subliniat că social-democrații nu au încălcat acordul de guvernare, întrucât votul a fost determinat de dorința partidului de a solicita schimbarea politicilor aplicate de anumite ministere, și nu dintr-un impuls de destabilizare a coaliției.
„N-am încălcat cu nimic protocolul semnat în cadrul coaliției de guvernare. Am înțeles clar ceea ce ne dorim, și anume o schimbare a modului de gestionare al anumitor portofolii. Noi am comunicat deschis primul ministru despre dorințele PSD și am acționat în consecință.”, a declarat Grindeanu.

catena

Liderul PSD a mai precizat că, deși există nemulțumiri în rândul partenerilor de coaliție, acestea trebuie gestionate prin dialog și negocieri politice: „Discuțiile continuă. Dacă apar nemulțumiri, într-o coaliție trebuie să găsim soluții prin dialog, iar nu să interpretăm diferit fiecare vot din Parlament.” – a adăugat Grindeanu în declarațiile sale.
El a subliniat, de asemenea, că PSD se află într-o perioadă de evaluare a participării la guvernare și că decizia finală privind continuarea sprijinului în coaliție, va fi luată până la jumătatea lunii ianuarie 2026, într-un vot intern al partidului convocat în acest scop.

catena