Polițiștii din cadrul Secției 4 Pitești au finalizat verificările privind activitatea unui local public din municipiu, după ce au descoperit că două minore au fost servite cu băuturi alcoolice.
Potrivit oamenilor legii, incidentul a avut loc în noaptea de 15 mai, aproape de miezul nopții, la barul amenajat în incinta localului. În urma controalelor, polițiștii au stabilit că angajații societății comerciale au servit băuturi alcoolice către două fete în vârstă de 16 ani.
Ca urmare a abaterii constatate, firma care administrează localul a fost sancționată contravențional cu o amendă de 10.000 de lei, în conformitate cu prevederile Legii 61/1991 privind normele de conviețuire socială. În plus, polițiștii au aplicat și măsura complementară de suspendare a activității localului pentru o perioadă de 10 zile.

Legea interzice în mod expres servirea băuturilor alcoolice minorilor, iar autoritățile atrag atenția că astfel de controale vor continua și în perioada următoare.












