În ziua de 16 mai a.c., în jurul orei 12:30, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Ștefănești au depistat un minor de 16 ani, din localitate, care conducea un moped electric pe strada Aleea Viilor.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că vehiculul, prevăzut din construcție cu sistem electronic de limitare a vitezei la 25 km/h, fusese modificat prin dezactivarea sistemului de limitare, fapt ce permitea deplasarea cu viteze de până la 71 km/h. În aceste condiții, pentru conducerea vehiculului era necesară deținerea unui permis de conducere corespunzător categoriei AM.
Totodată, din verificările efectuate în bazele de date ale Poliției Române a rezultat că minorul nu figurează ca posesor de permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule prevăzută de legislația rutieră. Ca urmare a aspectelor constatate, în cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere , iar cercetările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.













