Punctul de termoficare care deservește Pavilionul 1 al Spitalului de Psihiatrie Sf. Maria Vedea a fost modernizat.
Vechile centrale termice clasice au fost înlocuite cu modele noi și performante. Marele avantaj al acestora este că au eficiență energetică superioară (până la 98-109%) prin recuperarea căldurii din vaporii de apă, rezultând economii semnificative la facturile de utilități, reducerea emisiilor de CO2, durată de viață mai mare și amortizare rapidă a costului inițial. Totodată, spre deosebire de centralele vechi, noile surse de căldură ale spitalului sunt compacte, fiabile și pot fi controlate inteligent.

Investiția a fost facută din fondurile Consiliului Județean Argeș și are ca scop creșterea condițiilor de microclimat în instituție, îmbunătățind astfel condițiile de cazare ale pacienților, eficientizarea costurilor și siguranța în exploatare a echipamentelor.












