Șoc și groază astăzi, pe autostrada București – Pitești, pentru mai mulți călători care se întorceau de la Capitală, cu un microbuz al unei firme de transport din Argeș. La km 70, roțile microbuzului, care până atunci se hâțâna din toate închieturile în timpul mersului, s-au desprins pur și simplu din osii. O martoră povestește cum groaza i-a cuprins pe toți cei aflați în microbuz, abia înăbușindu-și sentimentul că vor muri. Șoferul, care nu părea deranjat până atunci, că autovehiculul se bălăngănea tot de parcă mai avea puțin și se rupea, a dat jos călătorii și, liniștit, a chemat un alt microbuz care să continue cursa.
Iată mai jos ce relatează martora:
”Rușine firmei.. a plecat de dimineață, la ora 9:00, din Pitești și făceau roțile ca toate cele. Șoferul inconștient. La întoarcere tot el era… ce să vedeți! Nu avea nici o treabă… stătea pe telefon. La km 70, aproape de Găești, au sărit roțile… puteam să murim toți. Oamenii au așteptat mai bine de o oră să vină alt maxi taxi. Oameni în vârstă au stat în frig, până la soirea altui maxi-taxi”.
Tot ea este cea care a realizat fotografiile, mesajul femeii fiind clar: ”Aveți grijă cu acest maxi-taxi…”.













