Pe data de 22 mai, în aula Agenției de Informații Aerospațiale a Apărării, s-a desfășurat Simpozionul evocativ ”80 de ani de la sfârșitul celui de al Doilea Război Mondial”. Simpozionul a permis unor istorici de renume și reprezentaților filialelor Cultul Eroilor să prezinte momente importante din timpul Campaniei 1941-1945 și în mod deosebit figuri de eroi care și-au jertfit viața pe câmpurile de luptă.
Din partea filialei Argeș au participat elevii Rasol Rebeca (Colegiu Brătianu) și Sămareanu David (Liceul Ion Cantacuzino) din Pitești, care sub îndrumarea prof. dr. Crina Dumitrița Rasol (școala Marin Preda) și prof. Mihaela Sămareanu (Liceul Ion Cantacuzino) au prezentat o evocare despre Eroina Argesului-Eroul sanitar sergent Elena Chiriță, foarte apreciată de participanți.
Au mai prezentat lucrări: prof. univ. dr Petre Otu, Ambasador prof. univ. dr. Dumitru Preda, prof. dr. Alexandru Oșca, gl.lt (r) Corneliu Postu, gl.bg (rtg) Grigore Buciu, col (rtg) Dumitru Roman și filialele Botoșani, Gorj, Dolj, Dâmbovița, București, Constanța, Iași, Tulcea și Mureș.












