Piteștean prins la o lună după ce a dat spargerea! Între timp banii au fost cheltuiți

0
hoț noaptea

În ziua de 24 februarie a.c., polițiștii Secției 3 Pitești au reținut un bărbat de 29 de ani, suspectat într-un dosar penal deschis pentru săvârșirea infracțiunilor de furt calificat, accesul ilegal la un sistem informatic și efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos.
Din cercetări s-a stabilit că în perioada 24-26 ianuarie a.c., persoana în cauză (identificată ulterior), ar fi pătruns fără drept într-un imobil din Pitești, de unde ar fi sustras o borsetă ce conținea suma de aproape 2.000 de lei și un card bancar, ulterior fiind efectuate retrageri de la mai multe bancomate din Pitești și Mioveni. Prejudiciul cauzat persoanei vătămate este de aproximativ 19.000 de lei. După administrarea probatoriului, bărbatul de 29 de ani din Pitești a fost reținut pentru 24 de ore, urmând să fie cercetat sub o măsură judiciară.
Cercetările continuă, pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor săvârșirii faptei, sub supravegherea procurorului de caz.

 

catena