Poliția Locală Pitești continuă controalele pentru menținerea curățeniei în municipiu. În cursul zilei de astăzi, polițiștii locali au descoperit pe spațiul verde din zona Calea București mai mulți saci cu moloz proveniți din lucrări de amenajare interioară.
Persoana responsabilă a fost identificată și sancționată contravențional pentru depozitarea ilegală a deșeurilor pe domeniul public. Amenda prevăzută de lege pentru astfel de fapte este cuprinsă între 1.000 și 1.500 de lei. Ulterior, contravenientul a achitat și taxa necesară pentru ridicarea molozului de către operatorul autorizat.
Potrivit Poliției Locale Pitești, de la începutul lunii au fost aplicate 23 de sancțiuni pentru încălcarea normelor de curățenie și protecția mediului, valoarea totală a amenzilor depășind 4.000 de lei.

Autoritățile fac apel la cetățeni să utilizeze platformele autorizate pentru depozitarea deșeurilor din construcții și avertizează că acțiunile de control vor continua în toate cartierele orașului.












