Centrul de Monitorizare a Traficului din Piteşti a primit astăzi vizita unei delegaţii formate din reprezentanţi ai Primăriei Municipiului Buzău şi ai mediului de afaceri, într-un schimb de experienţă.
Piteştiul este, la nivel național, model de bună practică privind managementul inteligent al traficului rutier, în special al vehiculelor de tonaj ridicat!
În cadrul întâlnirii, au fost prezentate:
• Sistemele moderne de monitorizare video și cântărire în mișcare (WIM);
• Aplicația integrată UTMS, utilizată pentru detectarea în timp real a depășirilor de greutate;
• Modul de generare automată a evenimentelor, notificărilor și rapoartelor relevante pentru decizii în Consiliul Local.
Discuțiile s-au concentrat pe:
• Implementarea unor soluții eficiente pentru protejarea infrastructurii rutiere!
• Introducerea unor reglementări locale privind accesul vehiculelor de tonaj peste limita legală;
• Posibilitatea de colectare automată a taxelor locale aferente utilizării drumurilor publice.












