Situație controversată: Grigore Alexandru Ghica nu a fost încă reînhumat, la cinci luni după repatrierea în România

0
alexandru ghica

La aproape cinci luni de la repatrierea rămășițelor pământești ale domnitorului Grigore Alexandru Ghica, fostul conducător al Moldovei nu a fost încă înhumat definitiv, deși autoritățile anunțaseră încă din toamna anului trecut organizarea unei ceremonii oficiale și construirea unui monument funerar la Iași.

catena2

Grigore Alexandru Ghica, ultimul domnitor al Moldovei înaintea Unirii Principatelor, a fost repatriat din Franța în luna noiembrie 2025, după un amplu demers susținut de autoritățile române și de descendenții familiei Ghica.

La acel moment, oficialii anunțau că domnitorul urma să fie reînhumat lângă Palatul Culturii din Iași, cu onoruri speciale rezervate unui fost șef de stat.

Repatriere cu onoruri militare

Rămășițele domnitorului au fost aduse în România din apropierea Parisului, unde acesta fusese îngropat după moartea sa în exil, în anul 1857. Sicriul a fost transportat mai întâi la București, fiind depus la Biserica Jandarmeriei Române și ulterior la Palatul Cotroceni, în cadrul unor ceremonii oficiale.

Evenimentul a fost prezentat drept o „reparație istorică”, având în vedere rolul important al lui Grigore Alexandru Ghica în modernizarea Moldovei și în susținerea idealului unirii.

Cine a fost Grigore Alexandru Ghica

Domnitor al Moldovei între anii 1849–1856, Grigore Alexandru Ghica este considerat una dintre figurile reformatoare ale secolului al XIX-lea. Acesta a susținut dezrobirea romilor, abolirea cenzurii și modernizarea administrației. De asemenea, este creditat cu înființarea Jandarmeriei Române după model francez și cu sprijinirea dezvoltării sistemului medical din Moldova.

Potrivit istoricilor, domnitorul a murit în exil, în Franța, afectat de probleme de sănătate și de tensiunile politice ale vremii.

Reînhumarea întârzie

Deși autoritățile locale și centrale anunțaseră încă din noiembrie 2025 că va fi construit un monument funerar și că reînhumarea va avea loc la Iași, acest lucru nu s-a întâmplat nici până în prezent.

Întârzierea a stârnit nemulțumiri în spațiul public și numeroase întrebări privind motivele pentru care ceremonia finală nu a mai fost organizată, în condițiile în care repatrierea a fost prezentată drept un moment istoric pentru România.

catena