În ziua de 08 mai a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești au depistat un tânăr de 24 de ani, din localitate, care conducea un autoturism pe bld. Nicolae Bălcescu, iar cu ocazia verificărilor au rezultat indicii cu privire la posibilul consum de substanțe cu efect psihoactiv, fapt pentru care polițiștii l-au testat pe cel în cauză cu aparatul din dotare, rezultatul fiind pozitiv pentru o substanță psihoactivă.
Ca urmare, tânărul în cauză a fost însoțit la o unitate medicală, în vederea recoltării de probe biologice de sânge și urină. Totodată, în urma constatării din trafic, a fost luată măsura administrativă de retragere a permisului de conducere, până la împlinirea termenului de 72 de ore sau la primirea rezultatului de la medicina legală.
Ulterior, ca urmare a comunicării rezultatului analizelor de laborator, a fost confirmată prezența substanței detectate cu ocazia testării efectuate în trafic.
În cauză a fost înregistrat dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența unei substanțe psihoactive, iar cercetările continuă.













