Trump vrea să dea în judecată AI pentru că i-a greșit discursul despre durata războiului din Iran

0
donald trump

Scandal fără precedent la Casa Albă, unde Donald Trump ar fi decis să dea în judecată inteligența artificială după ce aceasta i-ar fi „încurcat grav” declarațiile despre durata războiului din Iran.

catena2

Totul ar fi pornit după o serie de discursuri în care liderul american a oferit estimări diferite despre conflict: ba că durează 4-5 săptămâni, ba că nu există limită de timp, ba că se termină „când simte el în oase”.
Potrivit unor surse apropiate situației, Trump ar fi ajuns la concluzia că nu el este de vină pentru aceste declarații contradictorii, ci… AI-ul.

„Am avut un discurs perfect. A fost cel mai bun discurs despre război din istorie. Dar AI-ul l-a modificat! L-a făcut confuz. Foarte confuz. Nimeni nu a mai văzut așa ceva”, ar fi declarat liderul american, vizibil nemulțumit.
Se pare că echipa sa analizează deja posibilitatea unui proces împotriva tuturor formelor de inteligență artificială, inclusiv a aplicațiilor de tip chatbot, autocorrect și, „la nevoie”, chiar și a calculatorului de la Casa Albă.
„Nu poți să spui într-o zi că războiul se termină repede și în alta că nu există termen, decât dacă intervine AI-ul. E clar o sabotare digitală”, ar fi explicat un consilier.

Între timp, specialiștii încearcă să clarifice situația și susțin că problema ar putea fi mai simplă decât pare. „Există o mică posibilitate ca declarațiile să fi fost făcute chiar de el, fără intervenția AI-ului”, a spus un expert, sub protecția anonimatului. În replică, Trump ar fi respins categoric această variantă: „Eu sunt foarte constant în general…”.

Surse spun că, în cazul în care procesul va merge mai departe, ar putea fi primul din istorie în care un președinte dă în judecată… tehnologia pentru că nu a reușit să țină pasul cu propriile declarații.

Acest articol este un pamflet și trebuie tratat ca atare.

 

catena